Książka prawdę ci powie: jaki zawód wybrać?

Zaobserwowałyśmy ostatnio, że całkiem sporo osób z grona naszych znajomych zaczyna się zastanawiać, co tak naprawdę chcą robić w życiu. Skończyliśmy studia, zaczęliśmy pracę, popracowaliśmy już trochę i w zasadzie nie jesteśmy pewni, czy to, czym zdecydowaliśmy się zająć zawodowo, na pewno nas cieszy. Może mamy za duże wymagania, może poprzewracało nam się w głowach, a może, po prostu, nie znaleźliśmy jeszcze tego, czego szukamy. Dlatego też postanowiłyśmy zrobić w głowie przegląd książek, które mogą pomóc nam zmienić naszą ścieżkę kariery. Niżej przedstawiamy kilka propozycji, które ułatwią nam znaleźć odpowiedź na pytanie jaki zawód wybrać?

Specjalista ds. smoków

 

smokDobry smoniu, grzeczny smoniu.

To zajęcie wymaga zdecydowanie dużej odwagi, cierpliwości i rozsądku. Przygotowanie się do pracy zmusi nas do zgłębienia ogromu wiedzy, kto wie, może nawet w obcych lub starożytnych językach. Przygotowanie teoretyczne zdecydowanie nam nie wystarczy. Dobrze byłoby, gdyby potencjalny kandydat wykazywał się odpowiednim podejściem do zwierząt. Smoki, owszem, są wyjątkowo piękne i intrygujące. Są również niebezpieczne i raczej nieprzewidywalne (prawie jak koty). W związku z tym, smoczy specjalista absolutnie nie może się ich bać, powinien jednak je szanować i pamiętać, że nie są to pluszowe maskotki. Odpowiednie wykształcenie magiczne może się przydać, lecz nie będzie wymagane.

Mentor: Charles Weasley z serii o Harrym Potterze J. K. Rowling.

Gracz

Kto powiedział, że gry nie mogą być dobrym sposobem na połączenie pracy i przyjemności? Na pewno nie my. Może to jednak wymagać od nas sporego poświęcenia, również finansowego. Tak naprawdę jednak, możemy poczekać aż jakaś mądra głowa stworzy dla nas alternatywny, wirtualny świat. Wtedy wystarczy nam podstawowy sprzęt i prąd. Będziemy mogli zdobyć wykształcenie w sieci, znaleźć tam wszystkie potrzebne nam do rozwoju informacje, a nawet ukończyć szkołę. Przy odrobinie szczęścia, jakiś bogacz zostawi nam do rozwiązania zagadkę, która pozwoli nam spróbować zdobyć jego fortunę. Niewątpliwie wiedza o latach osiemdziesiątych ułatwi nam wykonywanie wszelkich obowiązków. Praca idealna dla osób, które mają dość tłoczenia się z ludźmi w mało komfortowych środkach komunikacji.

Mentor: Wade Watts z Player One, Clive’a Owena

Naukowiec z detektywistycznym zacięciem

Należy podkreślić, że w tym przypadku najpierw jesteśmy naukowcami. Rozwiązywanie zagadek kryminalnych i łapanie złoczyńców przychodzą później. Tak naprawdę, przygotowanie do zawodu nie wymaga ukończenia odpowiednich studiów. Warto odnaleźć w sobie dawno zapomnianą fascynację przedmiotami ścisłymi. Dobrze, by była to chemia. Zdecydowanie przyda nam się odpowiedni sprzęt. Jak go zdobyć? Można zacząć od przejrzenia albumów ze starymi zdjęciami lub rozmów z rodziną. Kto wie, może nasz wuj lub inny pradziadek skrywał w piwnicy małe laboratorium. Przed przystąpieniem do przeprowadzania eksperymentów, zachęcamy do zapoznania się z podręcznikiem do chemii (na początek wystarczy ten z podstawówki) i przepisami BHP. Kiedy zdobędziemy już wiedzę bliską eksperckiej, obowiązkowo pakujemy się w kłopoty i ścigamy zbrodniarzy.

Mentor: Flawia de Luce z serii Alana Bradleya

Szara eminencja

ironthronepetyr

 

W tym przypadku wrodzone lub nabyte cechy charakteru kandydata są niezwykle ważne. Odpowiedni człowiek powinien szczycić się nie tylko inteligencją i przebiegłością, ale również brakiem kręgosłupa moralnego (hej, nikogo nie oceniamy). Już na początku drogi trzeba się wykazać nie lada sprytem i w jakiś sposób dostać do kręgów władzy. Następnie, podstępami i spiskami, cierpliwie i stopniowo, należy rozpocząć starania o zbliżenie się do osoby sprawującej rządy. Pozostaje już tylko zdobycie jej zaufania, co zaowocuje możliwością kierowania jej poczynaniami.

Mentor: Peter “Littlefinger” Baelish z Pieśni Lodu i Ognia George’a R. R. Martina.

Czarownica

Dla tych, którzy cenią sobie względny spokój, wiejskie otoczenie i hodowlę zwierząt, najlepiej kóz. Najczęściej, co wynika z tradycji, stanowisko zajmowane jest przez kobiety. Ale co tam, w XXI wieku nie powinno to być przeszkodą dla nikogo. Przed rozpoczęciem pracy warto zdobyć podstawy wiedzy z zakresu zielarstwa, odbierania porodów i, rzecz jasna, głowologii. Nie można zapominać, że w tym przypadku wygląd ma znaczenie. Tak, możemy udawać, że jest inaczej, jednak kilka kurzajek na twarzy i zepsute zęby zdecydowanie dodadzą nam powagi. Istotna jest też odpowiednia stylizacja. Porządna czarownica wyciągnie z szafy swoje wszystkie czarne ubrania, założy je na siebie naraz, a głowę ozdobi czarnym, szpiczastym kapeluszem.

Mentor: Esmeralda “Babcia” Weatherwax z cyklu Świat dysku Terry’ego
Pratchetta

Matka

molly

 

Zajęcie dla odważnych. Zanim obierze się ten kierunek, należy zastanowić się, czy rzeczywiście jest dla nas odpowiedni. Idealna kandydatka będzie doskonale zarządzać zespołem, nie przestraszy się pracy pod presją czasu i otoczenia, oraz wykaże się umiejętnością wykonywania wielu czynności naraz. Potencjalna mama powinna umieć rozwiązywać konflikty, wszystkie dzieci kochać tak samo i powstrzymać się od przesyłania w prezencie synom eleganckich szat po zmarłych ciotkach. Talent kulinarny to niewątpliwy atut. Idealna matka nie zawaha się walczyć w obronie świata, w którym żyją jej dzieci. Może przy tym siarczyście zakląć.

Mentor: Molly Weasley z serii o Harrym Potterze J. K. Rowling.